תפריט ראשי

חפש באתר

באנר
PDF הדפסה דוא

 

מורה נבוכים: ניווט באמצעות GPS. ותוכנה.

נכתב ע"י ליאור לבנת.

 

 

 

רבות הפעמים בהן נשאלתי שאלות כגון מה עדיף, GPS+PDA או שמא מחשב נייד עם GPS. אולי בכלל לא בא לכם על ניווט מכוון, אלא פשוט GPS לקבלת קורדינטות ולהשתמש במפה ידנית...

בכתבה זו אנסה לברר שאלות אילו ואחרות.

ראשית, מושגים:

 GPS: Global Positioning System- מערכת ניווט לווייני אשר באמצעות חיבור למספר לווונים מאפשרת קבלה של מיקום מדויק (עד כמה שאפשר) על הקרקע, לדוגמה: Magellan, Garmin.

  • PDA: Personal Digital Assistant- מחשב כף-יד עם מערכת הפעלה של מיקרוסופט היכול לשמש בין השאר, בשילוב עם GPS ותוכנה לניווט (עירוני או שטח). ישנן מערכות נוספות שפחות רלוונטיות לדיון שלנו כגון PALM ו- Symbian. עבור מערכת הפעלה פאלם יש תוכנה לניווט עירוני (אך לא בה עסקינן...) ול- Symbian אין מערכות ניווט.
  • PPC: Pocket PC- עין ערך PDA.
  • תוכנת ניווט: תוכנה המשמשת, בשילוב עם GPS, לניווט עירוני עם תוכנות כגון Destinator, Nav N GO או לניווט שטח באמצעות תוכנות כגון Turbo CD, Navuguide, OZI Explorer או NAV X Info החדשה.
  • חיבור סריאלי: (ידוע גם כ- RS232) חיבור חומרתי שנמצא בדר"כ בגב המחשב. החיבור הוא בעל 9 פינים ומעביר תקשורת באופן טורי בין המחשב להתקנים חיצוניים. במחשבים ישנים ממש היו חיבורים בעלי מספר פינים גדול יותר עם מתאמים ל- 9 פינים.
  • חיבור USB: חיבור בתקן חדיש יותר מחיבור סריאלי, בעל קצב העברת מידע גדול יותר. זהו גם כן חיבור חומרתי הנמצא בכל המחשבים החדשים (בוודאי מפנטיום II ומעלה).

 

 

 

 

  • מתאם USB To Serial: רכיב חומרתי שמגיע עם תוכנה ומבצע המרה של טכנולוגית USB לחיבור סריאלי. חיבור זה מעט בעייתי יותר משום שהוא יוצר חיבור סריאלי וירטואלי (באמצעות הגדרות התוכנה) ולכן הוא לא מומלץ ולרב יגרום לתקלות ובעיות בתקשורת.

 

 

 

 

 

  • מתאם Blue Tooth: מתאם השן הכחולה הוא תקן חדש של תקשורת אל-חוטית להעברת נתונים בין רכיבים כגון מחשב, טלפון, עכבר, GPS וכיו"ב. אין לבלבל בין חיבור BT לבין חיבור רשת אל-חוטי (Wi-Fi) המשמש לחיבור מחשבים לרשת ביניהם ולא לחיבור אביזרים חיצוניים!

 

 

 

 

 

 

 

 

  • כרטיס חומרה לחיבור חיצוני למחשבים ניידים, ניתן לחבר אליו, בין השאר גם מתאם חומרתי ליציאה סריאלית.

 

 

 

 בכתבה זו נתמקד על ניווט שטח שמעניין את רובנו. לטובת ניווט עירוני, בקצרה; ניתן כיום לנווט עם תוכנות כגון Destinator או NAV N GO על מחשבי כף יד. ההיצע למחשבים ניידים בתחום זה מצומצם מאוד וכולל למיטב ידיעתי רק תוכנה ישנה בשם קומפיומפ שאינני חושב שמשווקת כבר. כמו כן חשוב לציין שמדובר על ניווט שטח בארץ, בעוד שעם חלק מתוכנות הניווט העירוני ניתן אף לנווט בחו"ל עם המפות המתאימות.

עבור חלק ממכשירי המגלן, יש תוכנת ניווט עירונית ייעודית שנקראת Map Send אך אין מפות לארץ.

 

 מבנה מערכת הניווט:

 טוב, אחרי הפגזת המונחים הטכניים, בואו ננסה להבין את המבנה הממוצע של המערכות לפני שנדבר על פתרונות ווריאציות שונים:

 על מנת לנווט עם מחשב ותכנה, אנו צריכים מחשב נייד (אלא אם אנחנו מנווטים את הבית עם מחשב PC רגיל J), מכשיר GPS שמתחבר באמצעות חיבור סריאלי למחשב ותוכנת ניווט. במקרה זה למשל, נוכל להשתמש במחשב נייד כלשהו (למשל IBM או COMPAQ) רצוי ברמה של פנטיום II ומעלה, אין צורך בנפח גדול של זיכרון או שטח אחסון (התוכנות הללו חסכניות במשאבי חומרה), מכשיר GPS מגלן ותוכנת ניווט כגון טור-בו CD למשל.

 על מנת לנווט באמצעות מחשב כף-יד ותוכנה, יש להשתמש במחשב כף יד כדוגמת MIO משולב GPS מובנה ותוכנת ניווט שטח כגון נוויגייד.

 

 אפשרויות נוספות והבעיות הטמונות בחובן:

 עם ההתקדמות הטכנולוגית, התקדמו גם מכשירי ה- GPS ונוספו להיצע מכשירים ייעודיים לניווט כגון כאילו המתחברים באמצעות USB או BT למחשב. יחד עם זאת, הקידמה הטכנולוגית וההיצע ההולך וגדל, תפס את בתי התוכנה לא מוכנים ונוצרו בעיות שונות של תאימות תוכנה מול חומרה. למשל, אם ברצוננו לחבר למחשב מכשיר GPS סריאלי, אך במחשב שלנו אין חיבור כזה, אנו צריכים לחבר מתאם כדי ליצור חיבור סריאלי במחשב. מתאם USB To Serial יכול להתאים למשימה זו שכן חיבור USB קיים בכל המחשבים הניידים (בדר"כ מרמת פנטיום II ומעלה). אך, לצערנו, לא כך הוא הדבר. בשל העובדה שמתאם זה הוא מתאם תוכנתי (דורש קבצי התאמה הנקראים גם דרייברים) והוא מוגדר ברמה התוכנתית, נוצרות בעיות טכניות (כגון יציאת תקשורת COM וירטואלית) שבגללן התוכנה לא תדע לזהות את מכשיר ה- GPS.

כדי לפתור בעיה כגון זו, יש לשאוף תמיד לעבור עם רמת החומרה ה"נמוכה" ביותר שבה מעורבת תוכנת המחשב כמה שפחות.

בדוגמה שלפנינו, הייתי מציע להשתמש בחיבור של כרטיס מתאם PCMCIA ליציאה סריאלית. מצב זה יגרום למחשב "לדבר" עם ה- GPS ביציאה חומרתית ולא בהגדרה תוכנתית.

דין דומה למתאמי ה- BT השונים. למתאמים אילו בעיות תאימות ותקינה גם כך, אז בודאי ובודאי גם במקרה של חיבור מכשיר GPS  למחשב נייד. גם כאן אנו נתקלים בבעיה דומה של יציאה וירטואלית.

עם כל האמור לעיל (לגבי מחשבי כף יד וניידים), תוכנות מעט חדישות יותר, כגון נוויגייד (עם שיפור ניכר בעדכון האחרון של 3.01) או NAV X Info יודעות להתמודד עם הבעייתיות הזו. בתוכנות ישנות יותר כגון טור-בו CD תיתכן בעיה.

 

בצד מחשבי כף-היד דווקא שופרו חיי הנווט הממוחשב ועתה קל יותר לנווט עם מכשיר משולב GPS כגון MIO, NEC, IPAQ ואחרים. כאן, לרב לא נמצא את הבעייתיות של התאמת החומרה והתוכנה משום שהמכשיר משולב ברמה החומרתית למחשב.

בנוסף, נוכל למצוא את שילוב מחשב כף-היד עם GPS חיצוני בטכנולוגית BT. במקרה הזה, יש להתייחס לבעייתיות כמו למחשב נייד אם כי בגדול, התוכנה פחות בעייתית.

 

 נקודה חשובה בהקשר של התוכנות:

יש בעיה כללית עם נושא עדכון התוכנות ברמה של המפות. תוכנות ישנות שכבר לא משווקות לא מציעות עדכונים למפות. וכך קורה שמי שרוכש תוכנה היום לא יודע, לאור ניסיון העבר עם תוכנות כגון טור-בו CD ונוויגייד האם הוא יקבל עדכונים, או יאלץ לשלם עבורם ואף לרכוש תוכנה או שדרוג לתוכנה חדישה יותר.

טור-בו CD בגרסה האחרונה שלו עודכן עד שנת 2003. בשנת 2004 שווקה תוכנת נוויגייד שכבר כמעט ולא נמכרת וגם אם כן, עדיין עם מפות של 2004.... היום יש תוכנה חדשה עם מפות של 2005 שנקרת Nav X Info... מה יקרה בהמשך? לא יודע, אבל ניסיון העבר לא מנבא טובות!

 

מחשב נייד Vs. מחשב כף-יד:

 כאילו לא דיי בתסבוכת עד כאן, עכשיו עלינו להחליט מה כדאי.

ניווט באמצעות מחשב כף-יד או שמא ניווט באמצעות מחשב נייד????

מגרדים את הפדחת? גם אני!

כאן אין תשובה חד משמעית. התשובה נגזרת ממספר גורמים כגון רמת הנוחות האישית, מרמת השימוש היומיומי ומרמת ההשקעה הכספית.

מה שבטוח הוא שהתשובה חייבת להגיע תוך כדי הבנה מעמיקה של הנושא, והכרת היתרונות והחסרונות של כל שיטה.

ננסה להבהיר את הנקודה.

 

נתחיל בעלויות. קחו בחשבון שמדובר על מחירים משוערים לציוד חדש הקיים בשוק ביום כתיבת הכתבה. המחירים נכונים לארץ...

 

אופציה א': מחשב נייד + GPS + תוכנת נוויגייד.

מחשב נייד חדש: החל מ- 4500 ₪ וצפונה.

מכשיר GPS רגיל (עם חיבור סריאלי או USB וצג שיכול לשמש גם לניווט עצמאי ללא מחשב) החל מ- 800 ₪ וצפונה.

לחלופין, מכשיר BT המתאים לעבודה עם מחשב בלבד, בעלות של כ- 800 ₪ ומעלה.

תוכנת ניווט למחשב נייד- נוויגייד כ- 750 ₪ עם רישיון ל- PC בלבד. עד כ- 1000 ₪ לתוכנה חדשה ומעודכנת יותר.

 

  • לא לשכוח שיש לקנות או לבנות מתקון מתאים למחשב ול- GPS לרכב ולהוסיף מתאמי מתח לעבודה מחשמל הרכב.

 

סה"כ מינימלי לאופציה זו: כ- 6850 ₪.

 

 

אופציה ב': מחשב כף-יד עם GPS מובנה ותוכנת נוויגייד.

מחשב כף יד חדש, כולל עברית, תושבת לרכב, מתאם למצת: 1800 ₪.

תוכנת ניווט שטח נוויגייד כולל שני רישיונות (למחשב כף יד + מחשב PC לעריכה ויצירת מסלולים באופן נוח והעברתם למחשב כף היד): 1400 ₪. כ- 1900 ₪ לתוכנה חדישה יותר.

כרטיס הרחבה לזיכרון (1GB- אם כבר, אז כבר...): כ- 400 ₪.

 

  • אופציה קיימת אך מעט יקרה יותר היא מחשב כף יד איכותי ותוספת GPS BT חיצוני.

 

סה"כ מינימלי לאופציה זו: כ- 3600 ₪.

עכשיו, אחרי שהבנו את ההבדלים בעלויות, בואו ננסה להבין ברמה הפרקטית מה קורה...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

טוב, אני מקווה שלא שכחתי כלום, אבל גם אם כן, אני בטוח שהבנתם את הרעיון...

 

 לסיכומו של דבר:

 אני בטוח שיהיו כאילו שיגידו שבאופן חד משמעי שיטה אחת טובה יותר מהשנייה ויתנו נימוקים משכנעים למדיי. למרות זאת, אני בטוח שיש את אותו מספר של אנשים שהתנסו במחשב נייד ועברו למחשב כף-יד כמו אילו שעשו את הדרך ההפוכה...

אין בזאת לבוא ולהגיד דבר!

השיקול היחידי הוא מה שטוב, מתאים או נוח לכם! בין אם זה מסיבה כספית או מסיבה שחלק מהרכיבים קיימים כבר ברשותכם או מכך שאתם מעדיפים מסך גדול על קטן, אין זה משנה כלל.

החשוב הוא שתקבלו החלטה המבוססת על י-ד-ע! ולא על רב סרן שמועתי וחבריו.

כולי תקווה שהנחלתי לכם קצת ידע שיעזור לכם לקבל החלטה זו.

 

ודבר אחרון...

קצת לינקים לאתרים בנושא:

 

 

ויש עוד רבים כמובן...

 

 

 

שלכם,

ליאור לבנת.

 

 

 

 
 

המועדון בפייסבוק