תפריט ראשי

חפש באתר

באנר
PDF הדפסה דוא

 

שיפוץ גיר AX15 של סופה

כתבתו של אשר כרמל (riko)

 

 

כידוע תיבת ההילוכים המדוברת הינה בעלת 5 הילוכים קדמיים סינכרוניים.

התיבה משותפת לג'יפ yj (רנגלר), ול- xj (צ'רוקי). והיא מתוצרת Aisin, יפן.

בעקבות חריקת הילוכים בזמן הורדה מהילוך 5 ל- 4 , ומהילוך 4 ל- 3, ולאחר קושי בשילוב ההילוך השני המעידים על בעיית סינכרונים בהילוכים שציינתי, ולמרות שבדאבל קלאץ' לא היתה בעיית שילוב, החלטתי שהגיע הזמן לשיפוץ מקיף לפני שזה יתפוס אותי במהלך טיול מועדון בעומק השטח (זוהי אחריות של כולנו להגיע עם כלים תקינים).

לאחר שקראתי חומר רב בנושא ולמרות ששיפוץ גיר הינו דבר מורכב ייחסית, הבנתי שזה אפשרי. כל מה שצריך זה סדר מופתי בעבודת הפירוק, כלים מתאימים והרבה סבלנות. במקרה שלי גם חבר שעזר בהרכבה!!

רוב הכלים הדרושים לביצוע העבודה הם למעשה כל הכלים שעומדים לרשותינו בארגז הכלים הסטנדרתי (של כל גיפאי):

 • סט בוקסות אינצ'י + מילמטרי
 • סט מפתחות אלן
 • סט מפתחות כוכב (טורקס)
 • פלייר לפישוק טבעות אבטחה רצויי גדול + קטן
 • פטיש גומי
 • כמובן חולצים למייסבים / גלגלי שיניים (אפצירים 2, 3 זרועות)
 • מוט מגנטי חזק (או לחילופין מברג דק שאליו נצמיד מגנט גדול )
 • יכולים להיות מצבים שבהם נצטרך מכשיר פרס, לחילוץ והרכבה של רכיבים, אצלי החולצים לא עזרו ולכן השתמשנו בפרס.

את הגיר עדיף לפרק על שולחן עבודה בנוי טוב + מלחציים שמקובעות אליו, כמובן להכין כמות של שקיות אוכל על מנת להכניס לתוכם קבוצות של חלקים השייכים לאותו ההילוך. אני הכנסתי פתק רשום לתוך כל שקית וציינתי מהיא תכולתה.

הערה : אני שוב חוזר הסדר בעבודה בשלבי הפירוק והניקיון, הם ההצלחה בפרוייקט מורכב כזה !

פירוק הגיר

מידע נוסף: מדריך שרות- פו"ה של גיר AX15

הערה חשובה! אני יוצא מנקודת הנחה הגיר כבר פורק מהרכב. בכתבה זו אני לא עוסק בתהליך הפרוק וההרכבה מהרכב, אלא רק בתהליך השיפוץ של הגיר עצמו.

ראשית נוציא את מייסב הלחץ + המזלג שלו מהבל-האוזינג. הוא נשלף בקלות ע"י שחרורו מהתפס השמאלי שמהווה את ציר התנועה שלו.

עכשיו נפרק את ה"בל-האוזינג" שלו. 9 ברגים של 1/2 אינצ' בהיקף של הבל-האוזינג. 

 

נפרק את מכסה המיסבים הקדמיים, שם נמצא גם מחזיר השמן הקדמי (8 ברגים של 12 מ"מ).

 

נפרק ברגי מירכוז של ידית ההילוכים. הברגים נמצאים משני צידי בית ההילוכים, ומכילים קפיץ בתוכם + ג'ולה. אין מה לחשוש זו מערכת סגורה. כאן יהיו לנו 2 ברגים במידה 15/16.

 

על מנת לשחרר את זרוע השילוב מתוך בית ידית ההילוכים יש צורך לפרק את הפקק בזנב בית המתאם- בורג אלן 10 מ"מ. לאחר מכן יש לפתוח את הבורג המקבע את הזרוע אל הציר- בורג 1 במידה 12 מ"מ, ולאחר מכן לשלוף את הציר מהפתח האחורי של פקק הזנב. רק לאחר שיצא אפשר יהיה להוציא את זרוע השילוב מבית מוט ההילוכים.

 

כמו שכבר ראינו, תיבת ההילוכים מתחלקת ל-3 חלקים והם:

 1. זנב(בית המתאם).
 2. פלטה מרכזית.
 3. החלק הקדמי(הקייס).

על מנת להפריד בין חלקי התיבה יש צורך לפתוח את הברגים בהיקפו של בית המתאם (10 ברגים , 14 מ"מ). רגע לפני שמשחררים את 10 הברגים של היקף בית המתאם יש צורך לפרק את הפקק בצידו הימני של בית המתאם (טורקס 25) שימו לב מדובר על בורג ולאחר מכן קפיץ ולבסוף ג'ולת ברזל שאותה נוציא עם מוט מגנט חזק (למי שיש), או לחילופין מברג דק + מגנט שמולבש עליו.

 

בשלב הזה נשתמש בפטיש הגומי וניתן מכות בהיקף בית המתאם עד לשחרורו משכבת הסיליקון האוטמת את שני החלקים. אני לא הצלחתי במיוחד עם פטיש הגומי בלבד ולכן לקחתי ידית עץ של פטיש וביחד עם פטיש הגומי דפקתי על הבליטות שנמצאות בהיקף בית המתאם עד שהשתחרר. כך צריכה להראות התיבה בשלב הזה.

הערה: אין להשתמש בשום אופן במברג או כל כלי אחר על מנת להרחיב את החריץ להפרדה של שני החלקים!  אנו נפגום במשטח האטימה בצורה כזו שלא נוכל לבטל נזילות עתידיות.

 

פירוק החלק הקדמי (הקייס) מתבצע באותה הדרך כמו בשלב הקודם וההערה תקפה גם לפה!!

לפני שנתחיל בסדרת הדפיקות על הקיפו של הקייס יש צורך לשחרר שתי טבעות אבטחה שנמצאות בחלקו הקידמי של הקייס ותפקידם לקבע / להגביל את תנועת המייסבים הקידמיים וכן ההילוך הישיר. לצורך זה נשתמש במפסק טבעות אבטחה. לאחר שהטבעות הוסרו ניתן יהיה לשלוף את גוף הקייס החוצה.

 

 

וכך יראה הגיר לאחר שפרקנו אותו ל- 3 חלקים.

לאחר הפירוק בחנתי היטב את המבנה הפנימי למציאת שבבים.

שבבים בצבע זהוב\ברונזה יעידו על שחיקת הסינכרונים, שהיו הגורם לשיפוץ של הגיר מלכתחילה...

 

כעת ניתן לקבוע את הפלטה המרכזית על המלחציים, יש לוודא ששיניי המלחציים לא פוגמות במישטח האטימה ע"י בידוד שפתי המלחציים בסמרטוטים או גומי וכ"ו.

 

הערה: בשלב הזה ישנן שתי גישות על מנת להפריד את ההילוך הישיר ואת הגל התחתון מהפלטה המרכזית.

 1. הגישה הראשונה, על פי הספרות המקצועית (שאני פעלתי לפיה), היא שיש צורך לפרק את כל ארבעת מוטות השילוב של ההילוכים, בשיטה זו אנחנו נצטרך לשים לב להרבה קפיצים + ג'ולות ברזל (גם עגולות וגם מוארכות שמנות ורזות), דבר המסבך את תהליך הפירוק וההרכבה, ובנוסף, אם נעלמה לנו אחת הג'ולות אנחנו נמצא את עצמנו בבעיה.
 2. הגישה השניה היא שמפרקים את מזלגות השילוב אבל לא מוציאים את מוטות השילוב מהפלטה המרכזית וכך בעצם כל הג'ולות והקפיצים נשארים במקומם. דבר זה אמור לפשט את מלאכת הפירוק וההרכבה. ברצוני לציין שאת השיטה השנייה הסביר לי ניר (שהיה השוטף להרכבת הגיר). בדיעבד הייתי פועל לפי השיטה השנייה ולא שובר את הראש עם ערימת ג'ולות וקפיצים.

 

למרות שפעלתי לפי השיטה הראשונה, אנו נתייחס לפירוק על פי השיטה השניה.

אם כך, כעת נשחרר את הטבעת הקפיצית שסוגרת על מכלול ההילוך החמישי המחובר לגל התחתון.

בתמונה ניתן לראות את מכלול ההילוך החמישי הכולל גלגל שיניים, מזלג שילוב, טבעת השילוב של המזלג ואת הסינכרון החמישי. לאחר מכן נשחרר את הבורג שתופס את המזלג של ההילוך החמישי (זה הזמן להתחיל ולהניח חלקים של אותו ההילוך בשקית נפרדת ולציין זאת בפתק). על מנת לא לפרק את מוט ההילוך החמישי לגמרי, נצטרך לדחוף אותו פנימה עד שנוכל לשלוף את המזלג מהמוט. לעיתים יש צורך בדפיקות קלות עם פטיש גומי על מנת לדחוף את המוט החוצה מפני שהג'ולות תופסות אותו במקומו.

 

עכשיו נשחרר את המוט הקצר של הילוך הרוורס. ניתן להבחין שהמוט יוצא עם מכלול המנוף/ידית של הילוך הרוורס. יש לשים לב לג'ולה שנמצאת בין שני המוטות של ההילוך החמישי לבין המוט של הילוך הרוורס שנמצא מעליו.

  

 

כעת נפרק את זרוע הילוך הרוורס שנמצאת בצד האחורי של הפלטה המרכזית. מדובר על פירוק טבעת אבטחה שמחברת שני חלקים ולאחר מכן תושבת שמחוברת לגוף המרכזי בשני ברגים.

 

כעת נפרק את זרוע הילוך הרוורס שנמצאת בצד האחורי של הפלטה המרכזית מדובר על פירוק טבעת אבטחה שמחברת שני חלקים ולאחר מכן תושבת שמחוברת לגוף המרכזי בשני ברגים. עכשיו ניתן לחלוץ את מכלול ההילוך החמישי בעזרת חולץ אפציר 2 או 3 זרועות. יש לשים לב לכיוון החלקים (לטובת ההרכבה) ובנוסף לטבעת עם מגרעת קטנה שבתוכה יש ג'ולה קטנה שמתלבשת על הגל התחתון. ניתן לשים את כל המכלול +השייבה + הג'ולה + טבעת האבטחה בשקית אחת ולציין זאת בפיתקית .

בשלב הזה ניתן להסיר את טבעות האבטחה שעל המייסבים האחוריים בעזרת מפשק יעודי או כלי מתאים אחר. עכשיו נותר לנו עוד דבר אחד לפרק על מנת ששני הצירים (ההילוך היישיר + הציר התחתון) יתנתקו מהפלטה המרכזית...

 

כעת נעבור למזלגות של ההילוכים 1-2 / 3-4, על מנת לפרק את המזלגות של ההילוכים הנ"ל, נצטרך לשחרר שני ברגים שתופסים את המזלגות על מוטות ההילוכים. בתמונה ניתן לראות בצד ימין את מזלג ההילוכים 3-4 ובצד שמאל את מזלג ההילוכים 1-2. כמובן שנשמור כל בורג בנפרד מפני שבקרוב יצטרפו אליהם המזלגות ונכניס כל מזלג עם הבורג שלו לשקית. (סדר בעבודה כבר אמרנו......?!)

כעת נצטרך לשחרר את טבעות האבטחה הקטנות שנמצאות על מוטות ההילוכים 1-2 / 3-4, על מנת שנוכל להניע אותם קדימה לכיוון הפלטה המרכזית בעדינות ובזהירות עד שנוכל להוציא את המזלגות ממקומם. ולא לשכוח שאנחנו לא מוציאים אותם עד הסוף על מנת לא להקפיץ החוצה את הג'ולות והקפיצים שנמצאים בתוך הפלטה המרכזית. שימו לב לחריצים/שקעים שיש על המוטות. שם מתיישבות הג'ולות ובעצם מונעות שילוב של שני הילוכים בו זמנית. עכשיו נמשוך קצת את המוט לכיוון היציאה כמו בתמונה, וברגע שנראה שהוא יצא מתוך השרוול של המזלג, נעצור ונוציא את המזלג מטבעת השילוב ונחזיר את המוט בעדינות למקומו. אותו דבר עם המוט השני. לעיתים קצת קשה למשוך עם היד את המוטות. אני נעזרתי במכות קלות עם פטיש גומי על קצה המוטות הימני על מנת להקפיץ אותם אל מעבר לשן הראשונה שתופסת את הג'ולה.

שימו לב לתמונות לפי סדר העבודה והפעולה. בתמונה העליונה יש שרטוט של כל החלקים הרלוונטים.

 

כעט ניתן לשחרר/להוציא את שני הצירים מתוך הפלטה המרכזית, כמובן שבעדינות ותוך כדי שיקול דעת של משקל הצירים. הצירים, כפי שרואים בתמונות, יוצאים ביחד עם המייסבים – זה תקין! ככה צריכה להראות הפלטה המרכזית בסוף התהליך.

הערה: בשלב הזה יש אופציה לכמה רמות שיפוץ, כל אחד על פי כיסו ורצונו וכמובן על פי הגורם שבגללו פורק הגיר. ישנה אפשרות להחלפת מייסבים בלבד + מחזירי שמן. ישנה אפשרות בנוסף לראשונה להחליף איזה סינכרון סורר אחד או שניים. אני בכל מקרה בדעה שאם הגענו לשלב הזה אז מחליפים הכל.

כאן יש תמונה של הקיט שהזמנתי מארה"ב דרך האיביי, אצל ינוביץ' הוא יעלה בסביבות 3000 ₪+מע"מ, באיביי כ- $160 + $50 משלוח, אחרי מיסים ושאר ירקות זה יוצא משהוא כמו 1500 ₪.

 

 

עד כאן שלב הפירוק

   

 

שלב השיפוץ (החלפת קיט קומפלט)

 

 

כמו שציינתי בהתחלה בשלב הזה חברתי לניר, ביום שישי ובניצוחו של המייסטר  הרכבנו את הגיר על כל רכיביו וחלקיו החדשים, בעזרתו של ניר קיבלתי כמה טיפים ואבחנות, שהיו חשובות מאוד להמשך תהליך ההרכבה, והרי הם לפניכם.

ככה בשביל הפתיחה הנה תמונה של ניר מריץ גיר של אוטובוס (שזה דבר עצום בגודלו), והכי יפה שהוא מריץ אותו על מתקן הרצה שהוא בנה שכולל פסנתר הילוכים של אוטובוס מחשב צמת חשמל וכמובן צנרת לשימון הגיר בזמן ההרצה – כל הכבוד ניר!

 

לאחר שציר ההילוך הישיר והציר התחתון מונחים לפנינו (ואנחנו שמחים עד כדי ריקוד דבקה עצבני), נתחיל במלאכת הפירוק. אני שוב מציין שחשוב מאוד לפנות שולחן נקי על מנת לפרוש את הרכיבים המפורקים בסדר פירוק משמאל לימין כאשר אנו מקפידים על הכיוון ההוצאה וההכנסה הנכונים. בכללי נעבוד בשיטת אחרון יוצא הוא הראשון להכנס בחזרה, שימו לב שהציר העליון מתחלק לשני חלקים (אחד קטן אחד גדול), רגע לפני ההפרדה יש צורך לבדוק חופש צידי בין שני הצירים במידה והוא גדול מדי יש צורך להחליף את מייסב המחטים שנמצא בתוך החלק הקטן של הציר. בזמן הפירוק יש לשים לב לטבעות אבטחה שנמצאות על הציר ולא לנסות לשלוף בכוח גלגל שיניים לפני שבדקתם את הנושא.

אין הרבה מה להרחיב במלאכת הפירוק, במידה והגיר במצב טוב נצטרך להשתמש בפרס על מנת לשחרר חלק מהרכיבים, במידה והגיר במצב סביר לרוב הם יצאו ע"י דפיקות קלות או בשליפה ידנית אצלי הכל היה קשה ונאלצנו להשתמש בפרס.

כך צריך להראות הציר כשהוא ערום. חשוב מאוד לשים לב לטבעת שנמצאת על הציר היא חלק אינטגרלי מהציר ולכן יש לחלוץ את הרכיבים ממנה והלאה לשני הכיוונים. בזמן הנחת הרכיבים על השולחן לא החלפנו שום חלק בחדש. תוך כדי הרכבה של הרכיבים נחליף סינכרונים ומייסבים כל אחד בתורו, וכמובן ניקויי ושימון ראשוני של הרכיבים והציר.

 

 

להלן שלבי ההרכבה של ציר היציאה בהתאם לפירוק (והתמונות לפי הסדר כמובן):

ציר היציאה עם מייסב המחטים עליו.

לאחר מכן השחלת ההילוך השלישי + סינכרון חדש.

לאחר מכן מייסב החלקה של הילוכים 1-2 ורוורס + טבעת אבטחה בתמונות ניתן להבחין שישנו חור קטן על הציר שלתוכו נכנס פין שזיהינו אותו בשלב הפירוק. על הפין הזה מתיישבת טבעת שיש לה חריץ המתאים לפין. יש לשים לב לכיוון הטבעת, כלומר היא צריכה להיכנס כאשר הפאזה פונה כלפי מעלה.

כך נמשיך להשחיל את הרכיבים בהתאם לסדר הפירוק, כאשר אחרון יוצא- נכנס ראשון.

    

 

 

כעת נעבור לחלק השני של הציר שהוא בעצם ציר ההילוך הישיר עליו נרכיב את מיכלול ההילוך

הרביעי, הכולל מיסב מחטים היושב בתוך שקע במרכז הציר. המיסב הזה בעצם מתלבש על ציר היציאה. ביחד הם מהווים את הציר שהתחלק לשני חלקים.

 על הציר התחתון נלחץ את המייסב החדש  לאחר שחלצנו את הישן ונסגור עם טבעת האבטחה.

 

הערה : לעיתים נצטרך לחמם עם ברנר את גלגלי השיניים על מנת להרחיב אותם מעט ואז הם נופלים למקום (גלגל שיניים של ההילוך החמישי ) וכ"ו. בהתחלה חששתי מזה אבל כשניר חימם את הגלגלים ואפילו את אחד המייסבים (ברגש כמובן) לא האמנתי באיזו קלות הם נופלים למקומם.

    
 
    

כעת נרכיב את המזלגות על הציר. כמובן כל מזלג למקומו לפי השקיות שהכנו מראש.

 

כעת משני הצירים גמורים כולל מייסבים נוכל להשחיל אותם למקומם בפלטה המרכזית. בזמן ההשחלה נכוון את המוטות של ההילוכים לתוך הבתים שלהם במזלגות של ההילוכים 3-4 ו- 1-2 בהתאמה ונסגור את הברגים אחד לכל מזלג.

בשלב הזה נוכל לחבר את זרוע הילוך הרוורס וכמובן את התושבת בעלת שני הברגים כהכנה לחיבור הילוך הרוורס עם הציר שלו. בחלק התחתון של התמונה ניתן לזהות את הזרוע + הבסיס.

אפשר כעת להשחיל את ציר הילוך הרוורס ועליו את גלגל השיניים וכמובן למקם את הזרוע עם החלק הטרפזי על גלגל השיניים של הילוך הרוורס.

 

זה הזמן לנעול את שני המייסבים עם הטבעות נעילה שלהם. עכשיו אפשר לחבר את הקייס למקומו (הגוף הקדמי). 

הערה: חשוב מאוד בשלב הזה לנקות היטב את החלקים החיצוניים כמו הקייס בית המתאם והפלטה המרכזית, על מנת שנוכל למרוח סיליקון אוטם וכמובן לא לכניס לכלוכים לא רצויים לתוך מכלול הגיר.

 חיבור הקייס מתבצע בשני שלבים. בגלל שאותם הברגים שמחברים את הקייס לפלטה המרכזית הם אותם הברגים שמחברים את בית המתאם, אנחנו נהדק רק 4 ברגים בשלב הראשון על מנת שלא יתייבש לנו הסיליקון ואז רמת האטימה תיפגם. אם כך, לאחר שניקינו היטב את משטחי האטימה ומרחנו אותם בסיליקון (ופה ניר שבר לי איזה סטיגמה לגבי עובי המריחה של הסיליקון , אני ברוב עוונותי התכוונתי למרוח כמות נדיבה של סיליקון בעוד שניר הסביר שהכמות צריכה להיות ממש דקה הרי לאחר ההידוק מדובר על מיקרונים של חומר אטימה ולכן אין צורך שילחצו כמויות אדירות אל מחוץ למשטחי האטימה. לתשומת ליבכם!) .

 

עכשיו נצמיד את הקייס לפלטה המרכזית, נסגור 4 ברגים בהיקף לא למצב של הידוק סופי

השלב הבא הינו החזרת הפלטה המגינה על טבעות האבטחה של המייסבים, לאותה הפלטה יש מעיין זנב קטן שנועל את ציר הילוך הרוורס למקומו, בתמונה שכאן, רואים את קצה הפלטה מתחת לגלגלי השיניים כשהוא נכנס לחריץ ציר הילוך הרוורס ונועל אותו.

נכניס למקומו את מכלול ההילוך החמישי על כל רכיביו , והם: ג'ולת המתכת למגרעת בגל התחתון, טבעת המרווח, גלגל השיניים + מייסב הסיכות, טבעת השילוב והסנכרון. גם פה ניתן לחמם את גלגל השיניים בברנר וע"י כך לגרום לו ליפול לימקומו. לבסוף, לא לשכוח את טבעת האבטחה.

 

השלב הזה הוא קצת טריקי, ולכן יש לעשותו עם תשומת לב. זה הזמן לחבר את מוט+זרוע השילוב הקצר של הילוך הרוורס, כזכור לזרוע הזו יש שתי אוזניים מחוברות, שבינהם ישנו חור המכיל ג'ולה, אם תסתכלו היטב תוכלו לראות שמוט ההילוך החמישי, ומוט שילוב הרוורס ממוקמים אחד ליד השני, כאשר על כל אחד מהם ישנה מגרעת שהג'ולה נכנסת לתוכה. הג'ולה הזו מונעת את האפשרות של הכנסת הילוך מחמישי לרוורס בזמן נסיעה, היות והם קרובים פיזית אחד לשני בידית ההילוכים שבתא הנהג. ולכן, על מנת להכניס את הג'ולה למקומה, הסביר ניר שמוט אחד (של ההילוך החמישי) צריך לצאת החוצה (לא עד הסוף) עליו מלבישים את הזרוע ודוחפים את הג'ולה פנימה מתחילים להחליק את הזרוע על מוט ההילוך החמישי לכיוון למטה, עד שפוגשים את המוט הקצר של הילוך הרוורס, אז צריכים לוודא שהג'ולה מתיישבת במקומה ומונעת שילוב של שני ההילוכים בו זמנית מקווה שהייתי ברור...

 

 

כעת ניתן ללחוץ את מוט שילוב ההילוך החמישי לכיוון מטה ולהכניס את מזלג השילוב למקומו. לאחר מכן נוכל למשוך את המוט כלפי מעלה עד שחור הבורג שעל המוט נמצא מול החור במזלג, ואז סוגרים את הבורג.

 עכשיו נמרח בסיליקון אוטם את בית המתאם (כמובן שנחליף מחזיר שמן), נשחרר את 4 הברגים בהיקף הקייס ונסגור את הכל יחד למומנט המתאים.

 נרכיב את זרוע השילוב הפנימית; תחילה נכניס את הזרוע למקומה לאחר מכן נשחיל את ציר הזרוע דרך הפתח בזנב (כמובן בכיוון הנכון), ונבריג את הבורג המחבר את הזרוע לציר. לבסוף נסגור את הפקק בזנב בית המתאם.

 כעת נרכיב את ברגי המירכוז של ידית ההילוכים (רצויי שתהיה להם שייבה נחושת לכל אחד) ולאחר מכן נרכיב את מכסה בית ההילוכים.

 

הערה: בשלב הזה חשוב מאוד לעשות בדיקה מקיפה להעברת ההילוכים. זו תהיה האינדיקציה שאכן הכל הורכב נכון ולא פספסנו שום דבר בדרך. בכל זאת, מדובר על תהליך מורכב ומדוייק ולא היינו רוצים שלאחר הרכבת כל החלקים על הג'יפ נגלה שיש בעיה בהילוך שלא נכנס או לא משתחרר משילוב. לכן, נעביר הילוכים ע"י מוט או מברג גדול מראשון עד חמישי ובנוסף ננסה להעביר הילוך מחמישי לרוורס. יש לזכור שהכיוון של הידית בתא הנהג הוא הפוך למה שקורה בפועל בבית תיבת ההילוכים. כלומר, אם אנחנו רוצים להכניס להילוך ראשון (בתא הנהג) אנחנו מזיזים את הידית שמאלה וקדימה. הפעולה הזו בעצם גורמת לזרוע ידית ההילוכים לנוע ימינה ולמטה. אתם תבינו כבר תוך כדי העברת ההילוכים בבדיקה. בנוסף, אם תסובבו את ציר ההילוך הישיר (ציר הכניסה) ותעקבו אחר ציר היציאה, תבחינו בקלות מתי אתם ברוורס ומזה תסיקו היכן שאר ההילוכים.

זהו!! הסתיימה מלאכת ההרכבה! לסיכום אפשר לומר שהכייף הוא גדול. מדובר על אתגר לא קטן אבל מספק מאוד.

סוף סוף אפשר לראות איך תיבת הילוכים ידנית עובדת – דבר שסיקרן אותי שנים.

ברצוני להודות שוב לניר שליווה אותי במלאכת ההרכבה. למדתי המון מהפגישה איתו, מה גם שהכרתי בחור על הכיפק. אז ניר תודה רבה (ואנחנו עוד נתראה בשטח).

 

אני מקווה שנהנתם מהכתבה שלי.

אם יש לכם שאלות, טענות, או סתם פידבקים, אתם מוזמנים להעלות אותם מעל גבי הפורום.

 

שלכם,

אשר כרמל (riko).

 

מידע נוסף:

מדריך שרות- פו"ה של גיר AX15

 

 
 

המועדון בפייסבוק